Motorne testere

29.09.2022

Razlika između kvalitetne testere za drva i najbolje motorne testere za vaše potrebe može biti velika. Odluka da se pre kupovine dobro informišete je potpuno ispravna, zato smo pripremili ovaj članak koji će Vam olakšali izbor.

 

Kako su se vremena menjala, tako se i modeli, ali i namena motornih testera menjaju. Prvi modeli bili su izuzetno masivni i jako bučni. Mnogi su se bojali da ih koriste jer nisu bile baš namenjene neiskusnima.

 

Zbog velike težine u početku su se koristile samo u šumama za seču i obradu stabala. Vremenom kako je tehnologija napredovala i testere postajale sve lakše, proširile su se i mogućnosti korišćenja za finije poslove i na manje pristupčanim terenima.

Koja je najbolja motorna testera?

 

Najbolja motorna testera je ona koja zadovoljava sve vaše kriterijume po najnižoj ceni. Da, znamo da vam ovim odgovorom nismo nikako pomogli, ali to je tek početak.

 

Pre svega, potrebno je da sebe kao kupca postavite u jednu od kategorija. Kada odredite potrebe i dužinu rada znaćete da li spadate u kategoriju: amater, poluprofesionalac ili profesionalac. Razmislite koja je najveća debljina stabla koju ćete rezati? Odgovor na ovo pitanje daće vam smernice koja dužina/vrsta vodilice, koji tip lanca vam je potreban, ali i snaga motora.

Ako su u pitanju samo grane i tanja debla, potreban vam je alat za amatersko i hobi korišćenje, te za tu namenu izaberite testeru manje snage, 1 - 2 KS.

 

Ukoliko su vam potrebe za obradom i sečom stabala veće, želite povremeno sami da pripremite drva za grejanje, izaberite malo snažnije modele između 2 - 3 KS sa kućištem od kompozitnih materijala.

 

U slučaju da vam ni to nije dovoljno, da su vaše potrebe zahtevnije, kupite model od 3 KS i više. Ako vam je ovaj alat neophodan svakodnevno za zahtevnije poslove, onda vam je potrebna i zahtevnija mašina sa kućištem od metala. Tada vam u obzir dolaze jedino benzinske testere, kao najsnažnija opcija na tržištu.

 

Koju motornu testeru kupiti?

 

Svake godine se povećava broj različitih modela, što znatno otežava odgovor na pitanje koju motornu testeru kupiti. Danas postoje testere za sve vrste namena i potreba, samo je potrebno detaljno prići kupovini i definisati šta je to što želite.

 

Kada krenete u kupovinu, svaki iskusni prodavac postaviće vam nekoliko pitanja pre nego što vam ponudi određene modele. Kako vas pitanja ne bi iznenadila, proći ćemo ona najvažnija.

 

  • Koliko iskustva imate u korišćenju motorne testere?
  • Koliko često koristite motornu testeru?
  • Koja dužina vodilice je potrebna?
  • Vrste stabala koje ćete najčešće seći: dimenzije i tvrdoća?
  • Koliko je važna lakoća razvlačenja i zamene lanca i vodilice?
  • Da li je neophodno da poseduje dodatnu bezbednosnu funkciju?
  • Da li je neophodno da poseduje grejače na ručkama?

 

Sva ova pitanja, tačnije odgovori na pitanja, dovešće vas do karakteriska koje su vam potrebne. U zavisnosti od iskustva i veličine stabala zavisi kolika snaga motora treba biti i koje će težine sama testera biti. Za neiskusne i one koji planiraju testeru za orezivanje granja potreban je laganiji model sa manje snage. Za iskusne radnike i rezanje većih stabala neophodna je moćnija mašina, a samim tim i teža.

Još jedan bitan parametar prilikom izbora testere za drva je kvalitet izrade kućišta motora. Kada govorimo o kraćim i povremenim poslovima, sasvim je zadovoljavajuće kućište od kompozitnih materijala. Ali ukoliko je to vaš stalan posao koji obavljate tokom celog dana, najbolji izbor je metalno kućište jer pruža bolje hlađenje.

 

Kada odredite okvirne parametre, savetujemo da ipak uzmete motornu testeru koja je za nijansu bolja nego što vam je potrebna. Verujte da nećete zažalititi jer će se bar jednom desiti da koristite svoju testeru za nešto za šta niste ni pomislil da će vam trebati.

 

Vrste motornih testera

 

Kao i kod svih drugih mašina i alata, postoje i različite vrste motornih testera. Testere za drva možemo podeliti na tri vrste: motorne (na benzin), električne (na struju) i akumulatorske (na baterije).

 

Sve tri vrste su veoma popularne, a svaka ima svoje prednosti i mane. Zato je važno odgovoriti na gorenavedena pitanja kako biste odredili vaše prioritete i odabrali model koji vam najviše odgovara. U nastavku saznajte potrebne informacije o svakom tipu testere.

 

Motorne testere na benzin - Benzinske motorne testere

 

Kao što i sam naziv govori, ovu vrstu testera pokreće benzinski motor. Velika prednost je što njima možete raditi gde god želite, nemate ograničenja u prostoru, ukoliko imate dovoljno benzina. Takođe, njima možete raditi po kiši i snegu bez problema.

 

Karakteristika benzinske testere je velika snaga, zato je ona uvek prvi izbor kupaca koji se bave profesionalno obradom i sečom drva. Takvi modeli su i dosta teži od ostalih. Postoje i modeli sa manjom snagom i težinom namenjeni za finije poslove i manje iskusne korisnike.

Motorne (benzinske) testere mogu se podeliti na tri grupe:

  • amaterske (hobi) za povremene lakše poslove;
  • poluprofesionalne za sve vrste poslova oko kuće;
  • profesionalne za teške industrijske poslove.

 

Motorne testere na baterije - Akumulatorske motorne testere

 

Motorne testere na baterije namenjene su za povremene poslove oko kuće i bašte. Veoma su lagane i jednostavne za podešavanje lanca i vodilice. Izuzetno korisne za fine poslove orezivanja na nepristupačnim terenima.

 

Jedna od glavnih karakteristika akumulatorksih motornih testera je rad bez zagađenja vazduha i jako tih motor. Kupovinom ove testere za drva dajete svoj doprinos u očuvanju životne sredine, a možete raditi u bilo koje doba dana, bez razmišljanja da će vam komšije praviti probleme zbog buke.

I ovaj model vam pruža mogućnost da radite gde god želite. A u zavisnosti od obima poslova, izaberite veličinu baterije. Ono što je jako bitno da znate, većina baterija se vrlo brzo puni, tako da nakon kraće pauze možete ponovo nastaviti sa svojim aktivnostima.

 

Motorne testere na struju - Električne motorne testere

 

Zlatnu sredinu između gorenavedenih vrsta predstavljaju motorne testere na struju. Kao i akumulatorske, veoma su jednostavne za rukovanje. Pritiskom na dugme testera se pali i možete početi sa radom. Kao i testere na baterije, nisu bučne i ekološki su prihvatljive.

Veoma su pogodne za zahtevnije radove u kući i dvorištu, obradu debljih i tvrđih stabala, jer određeni modeli imaju veću snagu od testera na baterije. Ipak ne mogu se porediti sa moćnijim modelima benzinskih testera.

 

Jedina mana i ograničenje kada je u pitanju motorna testera na struju je što zahteva električni priključak. Samim tim imate ograničenje u prostoru, ali zato niste vremenski ograničeni kao kod ostalih tipova gde zavisite od količine benzina i kapaciteta baterije.

 

Motorne testere - Iskustva i saveti

 

Ukoliko nemate previše iskustva u radu sa motornim testerama i prvi put kupujete ovaj alat, obavezno pročitajte tekst do kraja.

 

Za početak obezbedite prostor za rad, a najbolje bi bilo da se u prostoriji ili bližem krugu ne nalaze deca i životinje. Takođe, savetujemo da ne radite sami, ako dođe do povrede potrebno je da Vam neko pomogne.

 

Pre pokretanja motorne testere, proverite da li je dobro podešena. Ne smete je pokretati ukoliko nije kompletno namontirana. Motornu testeru startovati samo na način kako je opisano u uputstvu. Zauzmite stabilan stav, čvrsto držite testeru u položaju gde su vodilica i lanac slobodni.

 

Ukoliko imate dodatnih pitanja možete nas kontaktirati putem telefona ili mejla. Modele motornih testera iz naše ponude pogledajte online na sajtu ili posetite prodavnice u Beogradu i Čačku.

povezani proizvodi