Kako naštelovati i popraviti motornu testeru

30.09.2022

Mnogi kažu da je najlakše kupiti neki alat ili mašinu, u ovom slučaju motornu testeru, a da muke nastaju tek nakon određenog perioda korišćenja. Da li vam je prethodni članak za najbolje motorne testere pomogao da izaberete odgovarajući model? Ako je tako, nadamo se da će vam i ovaj tekst biti od koristi nakon kupovine, jer ćete se tokom rada i korišćenja ovog alata susretati sa raznim izazovima i problemima.

 

Treba poznavati rad i rukovanje motornim testerama, jer zbog nepravilnog upravljanja i podešavanja možete onemogućiti pravilan rad ili prouzrokovati potpuni kvar. Zato pročitajte ovaj tekst do kraja i saznajte kako možete naštelovati i popraviti motornu testeru sami, a ukoliko ne uspete to sami uvek postoji opcija da je odnesete serviseru.

 

Kako se pravi mešavina za motornu testeru?

 

Pre nego što startujete motornu testeru savetujemo da pročitate uputstvo. Potrebno je ispravno podesiti testeru pre pokretanja, a još jedna važna stavka je sipati gorivo ukoliko je benzinska motorna testera u pitanju. Odgovor na pitanje kako se pravi mešavina za motornu testeru pronaći ćete baš u uputstvu.

 

Generalno, svaki alat i mašina koja ima dvotaktni motor nema posebni rezervoar za ulje, tako da se mora napraviti mešavina sa benzinom. Većina motornih testera zahteva 2 - 2,5% ulja što znači da na 1 l benzina dodate 0,01 - 0,02 l ulja.

Svaki proizvođač i model benzinske testere ima drugačiju razmeru i preporuku za vrstu ulja, zato se držite onoga što piše u uputstvu.

 

Kako upaliti motornu testeru?

 

Još jedan odgovor na pitanje koje možete pronaći u upustvu koje se dobija uz svaki model. Kompletan proces pokretanja testere zavisi i od vrste, da li imate motornu testeru na struju (električnu), motornu testeru na baterije (akumulatorsku) ili benzinsku motornu testeru.

 

Iskusniji radnici mogu pokretati testeru tako što je fiksiraju među nogama, ali mi savetujemo da to ipak uradite na tlu. U svakom slučaju, osnovni deo pokretanja koji je vezan i za bezbednost, je identičan kod svih modela.

Pratite sledeće korake pri pokretanju motorne testere:

  • Aktivirajte kočnicu lanca;
  • Nekoliko puta pritisnite dugme za upumpavanje goriva;
  • Aktivirajte čok (saug);
  • Ukoliko testera poseduje dekompresioni ventil pritisnite ga;
  • Povucite ručicu startera dok se motor ne pokrene;
  • Zatim deaktivirajte čok (saug);
  • I ponovo povucite ručicu startera da pokrenete motor;
  • Pritisnite nekoliko puta gas kako bi se postigao normalan broj obrtaja.

 

Zašto motorna testera neće da upali ili upali pa se ugasi?

 

Postoji mnogo razloga zbog kojih motorna testera neće da upali. Nekada se dešava da upali pa se ugasi. Krenite od osnovnih stvari koje sami možete rešiti, pre nego što je odnesete serviseru.

 

Za početak, proverite da li ima dovoljno goriva ako je u pitanju benzinska motorna testera. Ako imate akumulatorsku motornu testeru proverite da li je baterija napunjena, ili da li je uključena u struju, tj da li ima struje ako imate električnu motornu testeru.

 

Zatim, pažljivo pročitajte upustvo za pokretanje, proverite da li ste ispunili sve korake koje smo i mi naveli u tekstu. Imajte na umu da testera mora biti kompletno postavljena kako bi mogla da se upali.

 

Nekada će se dešavati da ni nakon svih ovih provera motorna testera jednostavno neće da radi, u tim slučajevima odnesite je serviseru. Tada se testera mora rastaviti i pogledati ostali delovi, a najčešće se dešavaju problemi oko karburatora.

 

Zašto motorna testera ne baca varnicu?

 

Ukoliko ne baca varnicu, u većini slučajeva razlog su zaprljane ili istrošene svećice. Proverite u kakvom su stanju, prvo ih možete obrisati pa ponovo probati, ako neće ni tada zamenite ih.

 

Kada je svećica potpuno istrošena, nemojte je odmah bacati. Ponesite je kao uzorak jer za svaku vrstu postoji određeni tip svećice. A pre nego što je namontirate, pročitajte u upustvu na koliko Nm da podesite moment ključ kako biste pravilno zategli. Ukoliko ne znate to sami da uradite, najbolje je da odnesete nekom ko je to već radio.

Ako i posle zamene neće da upali, problem može biti i u elektronici, tako da je morate odneti serviseru.

 

Zašto motorna testera seče ukrivo?

 

Veoma čest problem koji se javlja kada nam je to najmanje potrebno, u jeku velikih priprema za zimsku sezonu. Kada motorna testera seče ukrivo najčešći problem vezan je za vodilicu i lanac.

 

Na početku teksta dali smo savet da se pre pokretanja provere svi bitni delovi motorne testere, a to su svakako vodilica (mač) i lanac. Kada vodilica nije dobro pričvršćena ili kontra postavljena, lanac nije zategnut ili naoštren dešava se da nema pravac i seče ukrivo.

 

Pored toga, u takvim situacijama potrošnja goriva ili struje je veća jer se testera muči, a samim tim i vama je otežan rad i potrebno je više napora nego inače.

 

Kako se oštri lanac motorne testere?

 

Postoje dve opije kako se oštri lanac motorne testere. Povremeno trebali bi nositi serviseru koji uz pomoć profesionalnog alata sa tocilom oštri. A kada ste na terenu ili na bilo koji drugi način sprečeni da posetite servisera, možete to učiniti sami uz pomoć priručnih alata.

 

Pre samog turpijanja, potrebno je da kod sebe imate adekvatnu turpiju koja odgovara lancu vaše motorne testere. Debljina turpije određuje se u odnosu na korak lanca. Posavetujte se sa iskusnijim korisnicima testere ili serviserom kako biste utvrdili korak lanca, tada ćete znati i koja debljina turpije vam treba. Kupite set alata za oštrenje lanca koji odgovara vašem modelu.

 

Postupak oštrenja lanca:

  • Potpuno čistu motornu testeru postavite na ravnu površinu, osigurajte je da se ne pomera;
  • Ustanovite koji rezni zubi su u najlošijem stanju;
  • Aktivirajte kočnicu lanca kako biste olakšali proces;
  • Uzmite okruglu turpiju, postavite šablon i obeležite prvi zub kako biste znali odakle ste počeli;

  • Počnite sa oštrenjem prvo jedne pa druge strane, uvek potezima u naznačenom pravcu;
  • Pomerajte turpiju unapred dugim i ravnomernim potezima koristeći obe ruke;
  • Nakon oštrenja okruglom, prelazi se na oštrenje ravnom turpijom;
  • Ravnom turpijom stružemo čistač sve dok se ne izravna sa šablonom.

Zamena lanca na motornoj testeri

 

Ukoliko nikada niste sami skidali lanac, pratite sledeće korake kako biste sami zamenili lanac. Zamena lanca na motornoj testeri je vrlo jednostavan proces:

  • Aktivirajte kočnicu lanca;
  • Odvrnite šrafove na dekli;
  • Skinite deklu, plastični štitnik i vodilicu;
  • Zatim skinite lanac sa vodilice i postavite nov lanac;
  • Istim koracima vratite vodilicu i deklu;
  • Dotegnite šraf za zatezanje lanca;
  • Zavrnite šrafove na dekli.

Samostalno održavanje motorne testere

 

Mnogo je razloga zašto se većina ljudi trudi da nauči što više o svojim alatima, kako bi sami mogli da ih održavaju i popravljaju. Nekada su problemi sitni, a standardan problem sa majstorima može vas odvojiti od testere više dana. Često niste u situaciji da toliko čekate, zato dobro proučite savete iz teksta, nikad se ne zna kada će vam zatrebati.

 

Ukoliko je pak vaša testera dotrajala i vreme je da zamenite novom i modernijom, pogledajte ponudu motornih testera na našem sajtu ili posetite prodavnice u Beogradu i Čačku. Naše stručno osoblje će vam pomoći da pronađete odgovarajući model.